Wiele już powstało opracowań na temat pozytywnego wpływu małej czarnej (w umiarkowanych ilościach) na nasze zdrowie, ale niewiele wspomina o jej oddziaływaniu na zęby.
Nie wyobrażam sobie poranka bez kawy. Odkąd naukowcy odkryli, że polifenole w niej zawarte niszczą bakterie odpowiedzialne za powstawanie płytki nazębnej, piję dwa kubki na dobry początek dnia. ☕☕
Jak to możliwe?
Za pozytywny wpływ kawy na nasze zęby odpowiedzialne są zawarte w niej polifenole. Związki te posiadają właściwości bakteriobójcze, ograniczają wydzielanie kwasu przez bakterie próchnicogenne oraz zapobiegają powstawaniu biofilmu w jamie ustnej. Największe stężenie polifenoli zawiera nieszczególnie lubiana Robusta, ale na szczęście występują one w każdym rodzaj kawy, także w Arabice. Ponadto, obumierające komórki bakterii uwalniają wapń, który wbudowywany jest do tkanek zębów. Można więc śmiało powiedzieć, że kawa zabiega próchnicy i chorobom dziąseł. Mówię oczywiście o kawie bez dodatków. 😊
Czarna strona kawy.
Zanim zamienisz mycie zębów na filiżankę Robusty przeczytaj artykuł do końca.

Niestety musimy pamiętać, iż kawa ma również negatywny wpływ na zęby. Podobnie jak cola czy soki posiada niskie pH. Picie dużych ilości kawy może powodować erozję szkliwa, czyli naturalnej bariery ochronnej zębów.
Ze względu na osłabienie szkliwa po wypiciu kawy, zanim umyjesz zęby odczekaj 30 minut. Do mycia należy użyć miękkiej szczoteczki i absolutnie nie wykonywać ruchów szorowania na powierzchniach przedsionkowych. Pozwoli to uchronić zęby przed abrazją.
Taniny zawarte w kawie mogą być przyczyną nieestetycznych przebarwień zębów. Aby temu zapobiec możesz zabielać kawę, gdyż im intensywniejszy kolor napoju tym mocniejsze przebarwienia. Jeśli pijesz kilka filiżanek kawy dziennie, postaraj się po każdej przepłukać jamę ustną wodą. Oprócz tego powinieneś zgłaszać się co pół roku na zabiegi higienizacyjne, aby oczyścić zęby z nagromadzonych osadów.
Podsumowując
Jak większość przyjemności w życiu, kawę należy pić z umiarem. Odpowiednie jej ilości pomogą nam nie tylko dobrze zacząć dzień, ale i utrzymać zdrowie jamy ustnej.