Profesjonalne czyszczenie zębów

Czym dokładnie jest profesjonalne czyszczenie zębów?

Czym dokładnie jest profesjonalne czyszczenie zębów?

Profesjonalne czyszczenie zębów wykonywanie jest wyłącznie w gabinecie stomatologicznym przez lekarza dentystę lub wykwalifikowaną higienistkę. Powinno się ono składać z 4 etapów:

1. SKALING – usuwanie kamienia nazębnego nad- i poddziąsłowego

Do usuwania złogów nazębnych stosuje się narzędzia ręczne, dźwiękowe, ultradźwiękowe lub lasery. Kamień jest biały, żółty lub szary i znajduje się głównie na powierzchniach zębów w okolicach ujść gruczołów ślinowych.

2. PIASKOWANIE – usuwanie przebarwień i osadów pochodzenia zewnętrznego (kawa, tytoń, herbata) oraz resztek kamienia nazębnego

Podczas piaskowanie używa się piaskarki, specjalnego piasku, wody i powietrza. Strumień mieszaniny szybko i skutecznie usuwa przebarwienia, dzięki czemu zęby są czyste i naturalnie wybielone.

3. POLEROWANIE – wygładzanie powierzchni zębów szczoteczkami, gumkami i pastami polerskimi

Po usunięciu złogów i osadów na zębach i wypełnieniach obserwuje się wzrost szorstkości. Lekarz lub higienistka poleruje zęby, aby wygładzić powierzchnie. Zapobiega to retencji płytki, a co za tym idzie ponownemu odkładaniu się złogów.

4. FLUORYZACJA – aplikacja lakieru, pianki lub żelu z fluorem

Fluor ma za zadanie zmniejszyć nadwrażliwość pozabiegową. Poza tym wzmacnia szkliwo zębów i chroni przed próchnicotwórczymi bakteriami.

Dlaczego warto udać się na czyszczenie zębów w gabinecie?

Zbyt rzadko usuwany kamień nazębny może powodować między innymi próchnicę zębów, nieświeży oddech, zapalenie dziąseł, paradontozę czy nadwrażliwość zębów.

Jak często należy to robić?

Pełną higienizację gabinetową zaleca się co 6 miesięcy. Każdy pacjent wymaga jednak indywidualnej oceny i zaleceń.

Czy zabiegi są bolesne?

Każdy z nas ma inny próg bólu. Większość pacjentów twierdzi jednak, że są one bezbolesne.

Zalecenia pozabiegowe:

  • Nie należy jeść i pić przez 30 minut.
  • Przez 24 h pacjenta obowiązuje tzw biała dieta. Nie należy jeść i pić barwiących produktów tj. kawy, czerwonego wina, jeżyn itp.
  • Ze względu na możliwą nadwrażliwość pozabiegową należy stosować pasty na nadwrażliwość np. Elmex Sensitive Professional, Sensodyne Ultra czy Colgate Prorelief.

Jak zapobiegać odkładaniu się złogów nazębnych?

Do odkładania się kamienia nazębnego przyczynia się niedostateczna higiena jamy ustnej. Znaczący wpływ ma skład śliny (wysoki poziom białka oraz kwaśnej esterazy i fosfatazy), a także rodzaj przyjmowanych leków czy wiek pacjenta.

Jeśli chcesz zapobiec lub opóźnić odkładanie się złogów nazębnych dbaj o higienę jamy ustnej i zgłaszaj się co pół roku na przegląd stomatologiczny.

Autor Joanna Tomaszewska

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: