Leczenie endodontyczne, potocznie zwane kanałowym, przeprowadzane jest najczęściej w wyniku nieleczonej próchnicy, czyli kolokwialnie mówiąc dziury w zębie. Czasami leczenie to może być także niezbędne, gdy ząb jest po urazie, gdy jest przeciążony, gdy są w nim głębokie wypełnienia (plomby) lub jeśli dojdzie do powikłań po leczeniu ortodontycznym, protetycznym czy chirurgicznym. Dzisiejszy wpis ma na celu wyjaśnienie na czym to leczenie polega, gdy diagnoza jest już postawiona przez dentystę.
Przebieg leczenia

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi, z komory zęba znajdującej się w koronie oraz z kanałów w korzeniach. Następnie kanały są odpowiednio poszerzane i oczyszczane za pomocą specjalnych pilników i płynów. Na koniec puste i czyste kanały są wypełniane materiałem (zazwyczaj gutaperką w formie stałej lub płynnej) i uszczelniaczem, a komora odpowiednim materiałem wypełniającym. Ząb w zależności od ilości utraconych tkanek powinien być odbudowany zachowawczo zwykłą plombą lub protetycznie – np. wkładem i koroną protetyczną.
Dlaczego leczenie endodontyczne jest kosztowne
Powyższy opis może sprawiać wrażenie, że leczenie jest proste, szybkie i tanie. Nic bardziej mylnego.
Po pierwsze, zabieg jest praco i czasochłonny. Nierzadko potrzebnych jest kilka wizyt, aby odpowiednio przeprowadzić kompletne leczenie. Procedura wymaga od lekarza doświadczenia i skupienia przez dłuższy czas.
Po drugie pilniki, igły, środki płuczące i inne materiały wykorzystywane podczas zabiegu są bardzo drogie i często jednorazowe.
Po trzecie, jeśli lekarz używa nowoczesnych narzędzi (maszynowe opracowanie kanałów, wypełnianie kanałów ciepłą gutaperką) lub zaawansowanych metod diagnostycznych – CBCT – cena zabiegu wzrasta, gdyż koszty są wyższe.
Po czwarte, bardzo często zęby mają nietypową anatomię. Kanały nie są prostą rurką jak na zdjęciu tylko krętymi labiryntami, przez które lekarz musi dotrzeć do wierzchołka korzenia. Czasami samo odnalezienie kanału bez dużego powiększenia może być bardzo trudne. Problemem może być również udrożnienie czy poprawne opracowanie i wypełnienie. W takim wypadku niezbędne jest leczenie z użyciem mikroskopu zabiegowego. To również spowoduje podwyższenie kosztów leczenia.
Warto wiedzieć, że w większości gabinetów, cena zabiegu zależeć będzie od liczby kanałów w zębie. Przed leczeniem i dodatkowymi badaniami lekarz nie ma pewności, ile ząb ma kanałów (najczęściej jest ich od 1 do 4). Zęby przednie zazwyczaj mają mniej kanałów niż zęby boczne, ale nie jest to regułą.
Zęby mleczne
Zęby mleczne, podobnie do zębów stałych, można również leczyć endodontycznie. Kanały wypełnia się jednak innymi, specjalnymi materiałami. Korzenie zębów mlecznych resorbują (rozpuszczają) się przed eksfoliacją (wypadnięciem) i materiały umieszczane w kanałach muszą rozpuszczać się wraz z nimi.
W większości przypadków, aby uniknąć tego kosztownego leczenia wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej, do której jak zawsze zachęcam. 😊