Lasery, o których zastosowaniu w stomatologii piszę poniżej,
wraz z rozwojem technologii zyskują coraz większą popularność. Od wielu lat są z powodzeniem wykorzystywane w medycynie ogólnej i stomatologii, stale zwiększając możliwości i sposoby zastosowania.

W dzisiejszym wpisie skupię się na laserze diodowym, którego używam na co dzień w gabinecie. Jest to laser o wysokiej mocy, w którym ciałem laserującym jest półprzewodnik, czyli dioda. Ze względu na możliwość generowania różnych długości fal i pracy w trybach ciągłym i impulsowym, posiada szerokie spektrum zastosowań. Te najczęściej przeze mnie wykorzystywane w codziennej pracy opisuję poniżej.

Wybielanie zębów
Istnieje kilka źródeł światła, które można wykorzystać przy wybielaniu zębów w gabinetach stomatologicznych. Mogą być to np. lampy halogenowe, diody emitujące światło, łuki plazmowe lub lasery. Laserowe wybielanie zębów polega na przyspieszeniu aktywacji nadtlenku wodoru, zawartego w środku wybielającym, tym samym przyspieszając cały proces. Co ważne, bardzo rzadko po zabiegu występuje nadwrażliwość zębów.
Endodoncja
Photo-Acticvated Oral Desinfection- P.A.D. jest metodą dezynfekcji kanałów korzeniowych aktywowanej światłem lasera. Jest ona szybka (150 sekund), bezbolesna, nieinwazyjna oraz wysoce skuteczna.
Chirurgia stomatologiczna
Dzięki koagulacyjnemu działaniu lasera, możliwe jest przeprowadzenie delikatnego cięcia i praca w bezkrwawym polu operacyjnym. Przez to zabiegi stają się prostsze i szybsze. Dzieci i pacjenci z dentofobią chętniej akceptują tę formę leczenia. Dodatkowo, dolegliwości pozabiegowe są mniejsze niż po tradycyjnym leczeniu, a blizny praktycznie niewidoczne. Laser można wykorzystać m.in. do podcięcia wędzidełka, plastyki dziąseł, usuwania zmian i przerostów błony śluzowej, naświetlania w trakcie zabiegu ekstrakcji zęba, wspomagania gojenia ran poekstrakcyjnych, łagodzenia bólu po resekcji wierzchołka korzenia, wspomagania gojenia w połączeniu jamy ustnej z zatoką szczękową, wyrzynania zębów zatrzymanych głównie u dzieci, ropnego zapalenie ślinianek przyusznych, wspomagania leczenia artropatii zwyrodnieniowych, leczenia promienicy, wspomagania zabiegu replantacji zębów, ran twarzy, odsłonięcia zębów zatrzymanych czy w zapaleniach po wszczepieniu implantów-P.A.D.
Leczenie chorób błony śluzowej i przyzębia
Oprócz przejrzystej pracy w bezkrwawym polu operacyjnym oraz braku bliznowaceń, ważne jest odkażenie-dekontaminacja pola zabiegowego podczas zabiegów na przyzębiu. (Post o zabiegach periodontologicznych wkrótce). Niektóre wskazania to: leczenie kieszonek przyzębnych, usuwanie przerostów dziąseł, wydłużanie szyjek klinicznych, fotodezynfekcja kieszonek dziąsłowych – P.A.D.
Biostymulacja
Biostymulacja laserowa to reakcja tkanek na naświetlanie słabą wiązką laserową o odpowiedniej długości fali. W jej wyniku otrzymujemy efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny, szybszą regenerację i wydłużenie okresu remisji różnych schorzeń. Możemy ją zastosować m.in. w:
- w chorobach błony śluzowej jamy ustnej: afty, zapalenia opryszczkowe jamy ustnej, nadżerki, owrzodzenia, urazy błony śluzowej, odleżyny, zapalenie kącików ust, liszaj płaski, mucositis
- szczękościsku
- wspomaganiu w chirurgii stomatologicznej: rany poekstrakcyjne (przed ekstrakcją i po ekstrakcji), zapalenia zębodołów, suchy zębodół, zapalenie kości, utrudnione wyrzynanie zębów mądrości, złamanie wyrostka zębodołowego, krwawienia pozabiegowe, zapalenie gruczołów ślinowych, replantacje zębów, neuralgie nerwu trójdzielnego, zapalenie zatok szczękowych, uszkodzenia nerwów, parastezje
- znoszeniu nadwrażliwości szyjek zębów, nadwrażliwości po wypełnieniach materiałami kompozytowymi, nadwrażliwości w patologicznych starciach zębów, nadwrażliwości w miejscach przylegania klamer protetycznych i zamków aparatów ortodontycznych
- podnoszeniu progu bólu przed opracowywaniem ubytków i znieczuleniem
- wspomaganiu w leczeniu próchnicy, chorób miazgi, zapaleń miazgi nieodwracalnyc , łagodzeniu bólu po środku dewitalizującym, zgorzeli i zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych ( ostrych i przewlekłych )
- wspomaganiu leczenia zaburzeń czynnościowych narządu żucia, chorobach stawu skroniowo-żuchwowego
- w chorobach przyzębia: po skalingu, po usunięciu złogów nazębnych, w zapaleniach przyzębia, po ropniach przyzębia, w leczeniu zespołu endo-perio, po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu (plastyka wędzidełek, gingiwektomia, resekcje i implanty)
Przeciwwskazania do użycia lasera diodowego
Bezwzględne:
- choroba nowotworowa
- ciąża
- epilepsja
Względne:
- nadciśnienie
- cukrzyca
- uogólnione choroby bakteryjne
- zaburzenia gospodarki hormonalnej
- aplikacja w okolicach gruczołów wydzielania wewnętrznego
Bibliografia:
- Rafałko T. i wsp.: Laseroterapia w stomatologii i chirurgii szczękowo-twarzowej. Stom.Praktyczna,2017,6, 54-58
- Iwanicka-Grzegorek E. i wsp.: Terapeutyczne i diagnostyczne zastosowanie lasera w schorzeniach jamy ustnej. Nowa Stomatologia,2011,3, 128-133
- Półtorak K. i Sikora K.: Zastosowanie lasera w stomatologii. MS,2007,10, 82-84
- Vock M.:Wielostronne możliwości zastosowania lasera diodowego (810 nm) elexxion claros. Doniesienie użytkownika. TPS,2005,6, 24-25
- Kołodziejczyk A.:Zastosowanie laserów diodowych w stomatologii. TPS,2012,4, 76-79
- Tanasiewicz M.: Lasery w stomatologii.Innowacyjny Gabinet, 2012,3, 99-107
- Jankowska-Bugaj M. i wsp.: Zastosowanie lasera diodowego w chirurgii tkanek miękkich jamy ustnej. E-Dentico,2012,3,8-19