Lapisowanie to technika leczenia (a dokładniej zahamowania procesu) próchnicy zębów mlecznych. Zabieg ma na celu przesycenie próchnicowo zmienionych tkanek zęba związkami chemicznymi o właściwościach bakteriobójczych i mineralizujących. Lapisowanie to inaczej zabieg impregnacji zębów. Dedykowane jest próchnicy wczesnego dzieciństwa zębów mlecznych. Lapisowanie stosuje się głównie ze względu na duże zniszczenie zęba gdy tradycyjne wypełnienie może się nie utrzymać.
Jakie zęby powinno się impregnować?
Wskazaniami są duże, płaskie ubytki szkliwa i powierzchownej warstwy zębiny na powierzchniach przedsionkowych, podniebiennych i stycznych zębów mlecznych. Jeśli próchnica znajduje się na powierzchniach stycznych konieczny jest stripping przed zabiegiem, czyli zeszlifowanie tych powierzchni, aby ułatwić oczyszczanie trudno dostępnych miejsc. Lapisowanie przeprowadza się głównie u dzieci niewspółpracujących, u których nie jest możliwe przeprowadzenie tradycyjnego leczenia z opracowaniem i wypełnieniem ubytku. Niestety jest to rozwiązanie tymczasowe.
Jakich środków impregnujących używa się w Polsce?
Środek impregnujący | Substancje Strącające |
10-40% azotan srebra | płyn Lugola, 20% roztwór glukozy, eugenol, 4% hydrochinon, 6% kwas pirogalusowy, nalewka jodowa |
30-50% chlorek cynku | 10% żelazocyjanek potasu |
Jak przebiega zabieg lapisowania?
Procedura impregnacji jest szybka i bezbolesna, dzięki czemu możemy ją zastosować u dzieci małych podczas pierwszych wizyt, jak i u dzieci niewspółpracujących. Przed zabiegiem dentysta usuwa miękką, próchnicową zębinę i nawisy szkliwa oraz wygładza powierzchnie zębów. Następnie odizolowuje błonę śluzową, przemywa zęby wodą utlenioną i osusza je. Na koniec trzykrotnie wciera kolejno środek impregnujący i substancje strącające. Procedurę należy powtórzyć na trzech kolejnych wizytach w odstępach około 7 dniowych. Serię zabiegów należy powtórzyć dwukrotnie, co trzy miesiące.
Zalety impregnacji
- Zahamowanie procesu próchnicowego
- Zachowanie zębów w jamie ustnej
- Brak bólu
- Możliwość zaznajomienia dziecka z dentystą
Wady impregnacji
- Przebarwienie zębów na ciemny kolor po zastosowaniu azotanu srebra (jest skuteczniejszy niż chlorek cynku, który nie przebarwia zębów)
- Rozwiązanie tymczasowe
Bibliografia
- Współczesna stomatologia wieku rozwojowego – Dorota Olczak-Kowalczyk, Joanna Szczepańska, Urszula Kaczmarek.
- Stomatologia dziecięca – Angus C. Cameron, Richard P. Widmer.