Słowem wstępu
Wielu z nas myli zabieg lakowania z lakierowaniem czy lapisowaniem, głównie ze względu na podobną nazwę. Lakowanie to zabieg pokrycia bruzd i dołków anatomicznych zębów bocznych (zarówno mlecznych jak i stałych) specjalnym lakiem. Tymczasem lakierowanie to inna nazwa fluoryzacji gabinetowej, a lapisowanie to jedna z metod leczenia próchnicy u dzieci, która ma na celu zahamowanie jej postępu – więcej o tych zagadnieniach napiszę innym razem.
Zabieg

Lakowanie to zabieg profilaktyczny i może być wykonany tylko na zębach zdrowych, w których nie ma próchnicy. Najlepiej wykonać go na świeżo wyrzniętych zębach. Poprzez pokrycie bruzd lakiem, eliminowane są miejsca zalegania płytki i resztek jedzenia, dzięki czemu łatwiej jest prawidłowo oczyścić ząb, zwłaszcza dzieciom. Laki wykorzystywane do tego celu sporządzone są na bazie kompomerów, cementów szkło-jonomerowych lub kompozytów. Na modelu widocznym na zdjęciu obok użyłam kolorowych materiałów, aby pokazać, w których miejscach umieszczany jest lak. W rzeczywistości jest on biały lub żółty. Poza ułatwieniem utrzymania poprawnej higieny, lak uwalnia fluor, który dodatkowo chroni ząb przed próchnicą.
Sam zabieg jest szybki i bezbolesny. Dentysta oczyszcza dokładnie powierzchnię żującą zęba, ocenia czy ząb jest wolny od próchnicy, a następnie aplikuje lak w bruzdach.
Które zęby?
Zęby, które powinno się zalakować wybiera dentysta po indywidualnej ocenie ryzyka próchnicy. Najczęściej lakowanymi zębami są pierwsze zęby trzonowe stałe, tzw. szóstki, które wyrzynają się około 6-7 roku życia za mlecznymi piątkami, ale można zalakować również czwórki, piątki i siódemki stałe oraz czwórki i piątki mleczne.
Czasami bruzda jest w niewielkim stopniu objęta próchnicą. W takim przypadku, lekarz może wykonać lakowanie poszerzone. Dentysta usuwa malutkim wiertłem próchnicę, minimalnie poszerzając bruzdy, a dalej postępuje jak przy zwykłym lakowaniu. Zabieg lakowania poszerzonego jest również bezbolesny.
Co dalej?
Laki należy kontrolować co 6 miesięcy, a w przypadku ich zużycia się, uzupełniać.