Pacjenci z halitozą coraz częściej zgłaszają się do stomatologów. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ w większości przypadków możemy temu zaradzić.
Po pierwsze, higiena codzienna.
Jeśli borykasz się z tym problemem, po pierwsze upewnij się czy higiena twojej jamy ustanej jest odpowiednia. Mycie zębów dwa, a nawet trzy razy dziennie nie oznacza jeszcze, że są one prawidłowo oczyszczane. Dokładność mycia zębów możemy skontrolować samemu przy użyciu tabletek lub płynu do wybarwiania płytki nazębnej. Produkty te dostępne są w większości aptek. Płytkę wybarwiamy postępując zgodnie z instrukcją producenta, po umyciu zębów. Niedomyte miejsca zabarwią się na charakterystyczny kolor. Zabarwioną płytkę z łatwością usuniesz ponownie myjąc zęby, tym razem robiąc to dokładniej. Pamiętaj również o regularnej wymianie szczoteczki, nie rzadziej niż raz na kwartał.
Bardzo ważne jest także oczyszczenie języka za pomocą specjalnej skrobaczki (wspomnianej także w artykule o szczoteczkach). Oprócz mycia zębów i języka, konieczne jest również oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Możesz to robić za pomocą nici dentystycznej wspomagając się irygatorem. Na koniec, płucz jamę ustną płynem do płukania ust.
Po drugie, higienizacja gabinetowa.
Nie wszystkie przyczyny halitozy jesteśmy w stanie zwalczyć samemu. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu przykrego zapachu są również zalegający kamień nazębny, próchnica, choroby dziąseł i przyzębia, suchość jamy ustnej, źle dopasowane protezy czy nowotwór. Raz na pół roku zgłaszaj się do swojego dentysty na przegląd i higienizację gabinetową.
Po trzecie, dieta.
Przykry zapach może powstawać również przy diecie bogatej w czosnek, cebulę, szczypiorek czy duże ilości mięsa. Spróbuj ograniczyć ich spożycie. Z kolei uzupełnienie diety o natkę pietruszki, imbir, cynamon oraz cytrusy pomoże nam utrzymać świeży oddech.
Nie bez znaczenia pozostają również wszelkiego rodzaju używki takie jak papierosy i alkohol. Ogranicz je lub wyeliminuj aby cieszyć się świeżym oddechem zdecydowanie dłużej.
Co jeśli nic nie pomaga?
Jeżeli żadna z wyżej wymienionych porad nie pomogła, możliwości stomatologa się kończą. Powinieneś poszukać innego źródła powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust. Z problemem warto udać się do internisty, laryngologa lub gastrologa, gdyż przyczynami mogą być między innymi:
- cukrzyca,
- schorzenia gardła i zatok,
- niewydolność narządów,
- infekcja Helicobacter pylori,
- problemy trawienne,
- przyjmowane leki.
Rozwiązania doraźne.
Jeśli halitoza zaskakuje cię w najmniej oczekiwanym momencie polecam mieć przy sobie tabletki do ssania z cynkiem, dostępne w większości aptek, odświeżacz do ust lub podręczną szczoteczkę z pastą odświeżającą.
PS Pamiętaj, że świeży oddech poprawia humor, zmniejsza apetyt, a co najważniejsze pozytywnie wpływa na kontakty z innymi ludźmi 😊.