Dlaczego należy leczyć zęby mleczne?

Co to są zęby mleczne?

Zębami mlecznymi nazywamy 20 zębów pojawiających się w jamie ustnej dziecka od około 6 do 30 miesiąca życia. Ich mineralizacja zaczyna się już w 4 miesiącu życia płodowego.

Wśród zębów mlecznych nie ma przedtrzonowców. Wyróżniamy osiem siekaczy, cztery kły i osiem zębów trzonowych.

Należy pamiętać, że ukazanie się korony zęba mlecznego w jamie ustnej dziecka nie jest jednoznaczne z zakończeniem rozwoju danego zęba. Korzenie zębów mlecznych rozwijają się przeciętnie w ciągu 12 miesięcy po pojawieniu się korony zęba.

Przed wyrzynaniem zębów stałych odbywa się resorpcja (rozpuszczanie) i eksfoliacja (wypadanie) zębów mlecznych. Resorpcja korzeni rozpoczyna się na 2-4 lata przed wypadaniem. Wymiana uzębienia mlecznego na stałe odbywa się między 6 a 13 rokiem życia.

Czym zęby mleczne różnią się od zębów stałych?

ZębyMleczneStałe
Ilość2032
Barwaniebiesko-białebiało-żółte
Koronymniejsze i niższewiększe i wyższe
Korzeniewęższe i dłuższe w stosunku do wysokości koronszersze i dłuższe w stosunku do wysokości koron
Mineralizacja szkliwa i zębinymniejszawiększa

Dlaczego należy leczyć zęby mleczne?

  • Przedwczesna utrata zębów mlecznych, czyli na 3-4 lata przed ich fizjologiczną wymianą, prowadzi do powstawania wad zgryzu, zaburza rozwój mowy i często ma wpływ na kształtowanie się zaburzonych relacji dziecka z rówieśnikami. Poza tym może doprowadzić do opóźnionego wyrzynania się lub zatrzymania zębów stałych.
  • Nieleczone zęby mleczne z zainfekowaną miazgą mogą być przyczyną dolegliwości bólowych, miejscowych stanów zapalnych a nawet chorób odogniskowych.
  • Próchnica w zębach mlecznych może upośledzać żucie pokarmów. To z kolei może powodować biegunki, niestrawność i bóle brzucha u dziecka.
  • Próchnica mleczaków może zarazić sąsiednie zęby stałe. Jest to choroba zakaźna! Wymiana uzębienia mlecznego na stałe trwa około 7 lat i w tym okresie bakterie próchnicogenne mogą bez problemu „przejść ” na zęby stałe.
  • Proces zapalny toczący się przy wierzchołku korzenia zęba mlecznego może spowodować zmianę koloru lub/i kształtu zęba stałego, który znajduje się bezpośrednio pod nim. Jest to tzw. ząb Turnera.

Podsumowanie

Zachowanie pełnego uzębienia mlecznego warunkuje prawidłowy rozwój narządu żucia. Dbaj więc o higienę jamy ustnej swojego dziecka i zgłaszaj się z nim na wizyty kontrolne do dentysty. Pamiętaj, że zgłaszanie się wyłącznie wtedy, gdy coś boli nie jest właściwą drogą do zdrowia Twojego dziecka.


Bibliografia:

  • Wieczorek A ,Smolnik M.: Przedwczesna utrata zębów mlecznych,MS,2011,3,78-82
  • Chomik P.i wsp.: Torbiele korzeniowe zębów mlecznych,MS,2011,6,12-16
  • Wal A.: Dlaczego leczymy zęby mleczne? Czy cena wypełnienia w zębie mlecznym i stałym powinna się różnić?,Gabinet dentysty praktyka,33-40
  • Mikulska B. i wsp.: Leczenie endodontyczne zębów mlecznych czyli na ratunek małym pacjentom,Kwartalny Niezbędnik Edukacyjno-Informatyczny dla Stomatologów,66-70
  • Kubić-Filiks B. i wsp.: Współczesne poglądy na temat leczenia chorób miazgi zębów mlecznych,Kwartalnik Stomatologa Praktyka Polish&English,92-101

Autor Joanna Tomaszewska

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: